To build jQuery, you need to have the latest Node.js/npm and git 1.7 or later. Earlier versions might work, but are not supported. For Windows, you have to download and install git and Node.js. OS X users should install Homebrew. Once Homebrew is installed, run brew install git to install git, and brew install node to install Node.js. Linux/BSD users should use their appropriate package managers to install git and Node.js, or build from source if you swing that way. Easy-peasy. Special builds can be created that exclude subsets of jQuery functionality. This allows for smaller custom builds when the builder is certain that those parts of jQuery are not being used. For example, an app that only used JSONP for $.ajax() and did not need to calculate offsets or positions of elements could exclude the offset and ajax/xhr modules. Any module may be excluded except for core, and selector. To exclude a module, pass its path relative to the src folder (without the .js extension). Some example modules that can be excluded are: Note: Excluding Sizzle will also exclude all jQuery selector extensions (such as effects/animatedSelector and css/hiddenVisibleSelectors). The build process shows a message for each dependent module it excludes or includes. As an option, you can set the module name for jQuery's AMD definition. By default, it is set to "jquery", which plays nicely with plugins and third-party libraries, but there may be cases where you'd like to change this. Simply set the "amd" option: For questions or requests regarding custom builds, please start a thread on the Developing jQuery Core section of the forum. Due to the combinatorics and custom nature of these builds, they are not regularly tested in jQuery's unit test process. The non-Sizzle selector engine currently does not pass unit tests because it is missing too much essential functionality.

Hakkımızda

[section_tc padding=’margin-top:2px;margin-bottom:4px;border-top:2px;border-bottom:4px;padding-top:2px;padding-bottom:4px;’][column_tc span=’12’][h_tc type=’3′ trigger_pt=’0′ duration=’1000′ delay=’0′]

NARDUGAN MÜHENDİSLİK DANIŞMANLIK A. Ş.

[/h_tc][text_tc trigger_pt=’0′ duration=’1000′ delay=’0′]

Nardugan Danışmanlık firması olarak; 2871 sayılı Çevre Kanunu ve bu kanuna göre çıkarılmış yönetmelikler ile AB direktiflerine uygun olarak, genç ve dinamik çevre mühendisleri ve mevzuata hakim yönetim kadrosu ile işletmelerin karşılaştığı birçok soruna akılcı ve ekonomik çözümler üreten, çevre mevzuatı bakımından yapılan tüm iş ve işlemleri özveri bir çalışmayla yaparak alınması gerekli olan tüm izin ve lisansların alınmasını sağlayan köklü ve entegre danışmanlık firmalarından biriyiz.

Ayrıca Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında Sivil Toplum Kuruluşlarına (MİTSO, BODER, MUZEYDER) gönüllü çevre danışmanlığı hizmeti veren sorumluluk sahibi bir firmayız.

“Yeşil İnsan, Yeşil Çevre” sloganıyla ve “Uygarlık, insanın doğaya dönüşü ile başlayacaktır” felsefesiyle çıktığımız bu yolda; bilgiyi, bilimi ve teknolojiyi çevre çözümleri üretmede müşterilerimiz için birleştirerek saygın birçok sektöre yön vermenin haklı gururu içerisindeyiz.

[/text_tc][/column_tc][/section_tc][section_tc padding=’margin-top:4px;margin-bottom:4px;border-top:4px;border-bottom:4px;padding-top:4px;padding-bottom:4px;’][column_tc span=’6′][image_tc url=’http://nardugan.com.tr//wp-content/uploads/2017/01/hakkimizda.jpg’ trigger_pt=’0′ duration=’1000′ delay=’0′ target=’_self’][/image_tc][/column_tc][column_tc span=’6′][text_tc trigger_pt=’0′ duration=’1000′ delay=’0′]

Hizmet verdiğimiz sektörler;

[br_tc]olup değişik konularda faaliyet gösteren bir çok sektöre hizmet vermekteyiz. Ayrıca sürekli araştıran, kendini geliştiren ve bir adım ileriye götürmeyi amaçlayan güçlü, çalışkan ve ilkeli bir firma olarak karşılaşmadığımız sektörlerin sorunlarına çözüm bulabilme kabiliyetine sahibiz.

[/text_tc][/column_tc][/section_tc]